Projekt pt. „Plastyczno-taneczne warsztaty integracyjne” skierowany był do młodzieży w wieku od 12 do 18 lat z Polski i Ukrainy, którą łączy wspólna pasja, jaką jest taniec i plastyka. Polska młodzież reprezentowana była przez członków zespołu tanecznego ,,Bieszczadzkie Żabki”, działającego przy Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku. Uczestnicy z Ukrainy to członkowie Zespołu Tańca Współczesnego „STEP DANCE”, Klubu Tańca Nowoczesnego z miasta Chmielnicki oraz z Mikołajewskiej Szkoły Artystycznej. Celem projektu było doskonalenie i rozwijanie umiejętności tanecznych, plastycznych a także pokazanie młodzieży, że najlepszą drogą do rozwoju jest otwartość, tolerancja i dialog międzykulturowy. Wspólne warsztaty taneczno-plastyczne umożliwiły uczestnikom poznanie nowych technik tanecznych, ale również poznanie siebie nawzajem. W trakcie zajęć tanecznych każdy uczestnik mógł oddać się fantazjom w tanecznych improwizacjach. Wszystko po to, by poprzez ruch i jego różnorodne formy dać sobie poczucie wyzwolenia i możliwość wyrażania siebie.
Zajęcia plastyczne miały na celu wyzwolenie uczuć i emocji u młodzieży, pozwalających na samorealizację. Dzięki plastyce młodzi ludzie nie tylko pobudzają i wyrażają swoje myśli i emocje, ale również zaspakajają potrzebę ekspresji.
Wzajemne poznanie i zrozumienie młodych pokoleń ma duże znaczenie dla trwałego porozumienia między naszymi narodami. To właśnie młodzi ludzie będą tworzyć przyszłe stosunki między naszymi krajami. Od ich nastawienia zależeć będzie przełamanie istniejących wciąż jeszcze uprzedzeń i stereotypów, utrudniających utrzymywanie poprawnych relacji między naszymi społeczeństwami. Wymiana młodzieży przynosi również oczywiste korzyści dla jej uczestników. Udział w niej pozwala na doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem ukraińskim i polskim. Ponadto młodzi ludzie mieli możliwość poznania obyczajów, tradycji i kultury obu krajów. Wymiana była nie tylko szansą na integrację młodzieży, ale także na indywidualny rozwój zdolności i pasji. Podczas pobytu młodzieży prowadzono edukację grupową, indywidualną. Formy pracy oparte były o edukację pozaformalną.
Młodzi ludzie integrowali się w czasie różnorodnych zajęć rekreacyjnych – wspólnych ognisk, dyskotek, zajęć sportowych i wycieczek. Spotkanie było dla uczestników także szansą na poznanie kultury regionalnej i dziedzictwa kulturowego W trakcie warsztatów młodzież zwiedzała Przemyśl oraz Arboretum w Bolestraszycach.
Uczestnicy wystąpili na Dniach Brzozowa w Parku Jordanowskim i na koniec warsztatów w Amfiteatrze w Lesku. Ponadto młodzi artyści występowali również w szkole w Dynowie. Występy te spotkały się z dużym uznaniem ze strony lokalnej społeczności.
Organizacja wydarzeń kulturalnych dla lokalnych odbiorców umożliwiła młodym ludziom poznanie siebie, swoich ograniczeń, była świetną lekcją walki z tremą. Całe przedsięwzięcie było też szansą na podniesienie swoich umiejętności, związanych ze współdziałaniem, pracą w grupie, umożliwiło poznanie obu kultur, a tym samym przyczyniło się do kształtowania postaw tolerancyjnych wśród młodych ludzi.
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży.
Warsztaty zostały zrealizowane przez Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku przy wsparciu Fundacji Promocji i Rozwoju Bieszczad.