W terminie od 8.07 do 21.07.2016 Stowarzyszenie „Ciepły Wiatr” przy wsparciu Fundacji Promocji i Rozwoju Bieszczad zorganizowało wypoczynek letni dla 50 dzieci pochodzących z rodzin o niskich dochodach. Głównymi celami projektu było:
– kształtowanie postaw i wartości rodzinnych, które zainspirują uczestników do kierowania się tymi wartościami w codziennym życiu,
– wzbogacenie wiedzy na temat historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem regionu Bieszczad,
– rozwijanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej, regionalnej oraz narodowej,
– kształtowanie i rozwijanie postaw patriotycznych w celu wychowania dla pokoju,
– rozwijanie zainteresowania polską historią i kulturą a także tradycjami „Małej Ojczyzny”.
Istotnym aspektem realizacji projektu było propagowanie miejsc historycznych regionu.
W trakcie pobytu zostały zorganizowane poniższe wycieczki:
– Dużą Pętlą Bieszczadzką połączona z wejściem na Połoninę Wetlińską do najwyżej położonego schroniska w Bieszczadach „Chatki Puchatka”
– do Krosna i okolic – zwiedzanie Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz Rynku w Krośnie
– nad Solinę – rejs statkiem po jeziorze, zwiedzanie zapory, przejście przez rezerwat przyrody Koziniec i nieczynny kamieniołom,
– piesza do Iwonicza-Zdroju – zwiedzanie pijalni wód i słynnego jeziorka Bełkotka. Odwiedzenie pomnika upamiętniającego „Rzeczpospolitą Iwonicką” oraz tablicy upamiętniającej ofiary II Wojny Światowej.
W trakcie pobytu zostały zorganizowane zajęcia socjoterapeutyczne, sportowo-rekreacyjne, plenerowe i edukacyjne, m.in. prezentacja multimedialna pt. „Ekologia”. Dzieci i młodzież wzbogaciły swoją wiedzę na temat recyklingu, powtórnego wykorzystania przedmiotów codziennego użytku oraz segregowania odpadów. Zapoznały się również z zasadami ochrony środowiska na terenie Bieszczad i całego kraju.
Realizacja projektu umożliwiła młodzieży dostęp do udziału w atrakcyjnej formie wypoczynku, edukacji do której nie mają dostępu ze względu na brak środków finansowych.
Taka forma spędzania czasu może stanowić inspirację do dalszego rozwijania zainteresowań, pasji co w dalszej konsekwencji może umożliwić zmianę stylu życia.
Kolonia została sfinansowana ze środków
Wojewody podkarpackiego