W dniach 10.10.2014r. – 17.10.2014r. w Ośrodku Edukacyjnym „Czardworek” w Przysietnicy k/Brzozowa odbyły się warsztaty jazzowe zorganizowane przez Brzozowski Dom Kultury i Fundację Promocji i Rozwoju Bieszczad.
Uczestnikami spotkania była młodzież w wieku od 12 do 18 lat z Polski (Szkoła Muzyczna II st. im. W. Żeleńskiego z Krakowa, Brzozowski Dom Kultury) i z Ukrainy (Średnia Mistrzowska Szkoła Muzyczna im. S. Kruszelnickej ze Lwowa, Szkoła Muzyczna im. P. Stoliarskoho z Odessy, Czernihowska Szkoła Sztuki, Związek Polaków Lewego Brzegu z Kijowa). Celem warsztatów była integracja młodzieży, nabycie kompetencji językowych, poznanie kultury i historii obu krajów, nabycie umiejętności miękkich (m.in. praca z grupą), poznanie zasad wolontariatu.
Podczas warsztatów utalentowana młodzież pod kierunkiem uznanych artystów z Polski (m.in. założyciel zespołu Brass Standard Jazz Orchestra – Tadeusz Podulka) oraz z Ukrainy (zasłużony artysta Ukrainy – Iwan Karpyn) przygotowywała program koncertu finałowego, który odbył się w Brzozowskim Domu Kultury. W trakcie pobytu młodzież prezentowała swoje umiejętności i w oryginalny sposób, tj. jeżdżąc specjalnie adoptowaną do tego celu kolejką turystyczną po okolicznych miejscowościach.
Uczestnicy poznawali region w czasie wspólnej wycieczki po jednym z najpiękniejszych regionów Polski jakim są Bieszczady, zwiedzając zaporę nad Soliną oraz Skansen – Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Ponadto młodzież została zaproszona na spotkanie z Burmistrzem Brzozowa na którym uczestnicy zagrali dwa przygotowane wcześniej utwory.
Podczas warsztatów prowadzone były szkolenia nauczycieli, instruktorów mające na celu podniesienie poziomu kompetencji kadry pedagogicznej.
Zajęcia odbywające się w trakcie szkoleń dotyczyły zwiększenia wiedzy nt. historii i kultury obu krajów, podniesienia kompetencji językowych, metodyki nauczania (m.in. praca z uczniami o zróżnicowanym poziomie znajomości języka polskiego, oceniania uczniów).
Dodatkowo w trakcie obozów były organizowane szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej (m.in. bezpieczeństwo własne, ocena stanu i funkcji życiowych poszkodowanego, udrażnianie dróg oddechowych, układanie w pozycji bezpiecznej).