19 wrzesień 2016
Dzięki programowi ERASMUS + i Współfinansowaniu w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+, mieliśmy możliwość uczestnictwa w „podniebnej przygodzie” jaką była Bieszczadzka Akademia Astronomii i Lotnictwa.
19 wrzesień 2016 – Brzozów
Pożegnania nastał czas. Żal się rozstawać, ale wiemy że nasze przyjaźnie przetrwają bardzo długo….
W ostatnim dniu odbyło się podsumowanie warsztatów, podjęliśmy dyskusję dotyczącą kolejnego projektu, podsumowaliśmy projekt poprzez ewaluację.
Na koniec nastąpiło rozdanie Certyfikatów potwierdzających uczestnictwo.
Po wszystkim wyjazd, …..bardzo dużo łez poleciało z naszych oczu …. żal się żegnać….
18 wrzesień 2016 – Brzozów
W godzinach rannych odbył się raj rowerowy po okolicy a potem zajęcia sportowe.
Erasmus + w praktyce – spotkanie z przedstawicielami lokalnych organizacji pozarządowych i edukacyjnych, przedstawienie celów i rezultatów projektu oraz zasad programu Erasmus +.
Powoli zbliżamy się do końca warsztatów ERASMUS +, odbył się oficjalny bankiet kończący obóz potrawami kuchni polskiej i ukraińskiej.
Międzykulturowy wieczór pożegnalny trwał doługo
17 wrzesień 2016
Kolejny dzień atrakcji i wrażeń.
Wycieczka na Słowację szlakiem astronomicznym.
Wizyta w Obserwatorium Astronomicznym Vihorlatske w Humenne na Słowacji. Zwiedziliśmy Muzeum Andy`ego Warholla w Medzilaborce. Zwiedzenie Muzeum Lotnictwa z okresu II Wojny Światowej w Świdniku
16 wrzesień 2016 – Brzozów
Dzisiaj trochę teoretyzowania 😉
Szkolenie z zakresu prawa Unii Europejskiej.
Prezentacja: Gwiazdozbiory w mitach i legendach „Dlaczego tak się nazywają, co w sobie kryją”
Przedstawienie celów i rezultatów projektu programu ERASMUS +.
Po południu spotkanie z dr. hab Andrzejem Olejko polskim historykiem specjalizującym się w historii wojskowości i problematyce lotniczej. Pan Andrzej jest wykładowcą historii na Uniwersytecie Rzeszowskim.
15 wrzesień 2016
Jeśli nauka poprzez doświadczenie to TYLKO ERASMUS +
15 wrzesień 2016
Dzisiaj znów moc wrażeń 🙂
Odbyła się wycieczka rowerowa po okolicy. Rozgrywki sportowe mecz Polska – Ukraina. Uczyliśmy się też języka obcego naszych przyjaciół. Potem rywalizowaliśmy z turnieju ping-ponga.
Po obiedzie ponownie nas odwiedził Mariusz Świętnicki i poprowadził zajęcia o: teleskopowych obserwacjach obiektów w Drodze Mlecznej i głębokim Kosmosie, potem wspólna dyskusja po wykładzie dotycząca kolonizacji kosmosu – szansa czy konieczność.
Dyskusja nt. niskich temperatur, temperatury a warunki w kosmosie, kriogenika a nadprzewodnictwo i przyszłość.
Robiliśmy także proste zdjęcia nieba.
14 wrzesień · Stara Wies
Poszerzamy horyzonty 😉 byliśmy uczestnikami projekcji filmów naukowych związanych z rozwojem nauki w zakresie fizyki jądrowej 🙂
Po Południu dalsza część lotów zapoznawczych samolotami lekkimi z instruktorem z próbami samodzielnego pilotażu.
Wieczorem odbędzie się kolejne szkolenie z zakresu pozyskiwania środków z funduszy unijnych – cz. III, a potem ognisko integracyjne z pieczeniem kiełbasek przy akompaniamencie gitarowym, poznanie kultury sąsiadów poprzez naukę najbardziej znanych piosenek.
13 wrzesień 2016
13 wrzesień 2016 – Stara Wies
Wspólne spotkanie uczestników i liderów.
Następny dzień pełen wrażeń tych jak najbardziej podniebnych 🙂
Spotkaliśmy się z Krzysztofem Cwynarem – ekspertem z zakresu budowy samolotów. Przeszliśmy teoretyczne szkolenie do pilotażu samolotów ultralekkich, omówiliśmy zasady działania aerodynamiki i mechaniki lotu. Po południu długo wyczekiwane loty 🙂
Odbyliśmy loty zapoznawcze samolotami lekkimi z instruktorem połączone z próbami samodzielnego pilotażu.
Wieczorem część druga szkolenia z zakresu pozyskiwania środków z funduszy unijnych i …. dyskoteka integracyjna.
12 wrzesień 2016 – Kraków
Pobudka 5:00 ….tak nam się nie chciało wstać ale udało się i cały dzień aktywnie zwiedzaliśmy: Kraków ( wyjazd studyjny do Krakowa), Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk ( czym jest fizyka jądrowa, czym zajmuje się Instytut, największe osiągnięcia wydziału, projekty przyszłości, omówienie wyposażenia IFJ PAN, współpraca z CERN-em). Byliśmy pod ogromnym wrażeniem zabytków Krakowa ( Wawel, Starówka, Kościół Mariacki ).
12 wrzesień 2016
ERASMUS +
11 wrzesień 2016
Część z nas dzisiaj znów pojechała do Jasionki na ERC. Pozostała część grupy kontynuowała zajęcia na symulatorze lotów. Ciekawym punktem dzisiejszego dnia było szkolenie z zakresu pozyskiwania środków z funduszy unijnych.
Część grupy poszła na spacer w ramach zajęć pt. Poznanie regionu poprzez zwiedzanie pobliskiego klasztoru w Starej Wsi oraz Ogrodu Biblijnego.
Dzisiaj też integrowaliśmy się w ramach wspólnych zawodów sportowych, a wieczorem na dyskotece integracyjnej.
10 wrzesień 2016
Jesteśmy tak zafascynowani kosmicznymi warsztatami w Jasionce że ponownie pojechaliśmy w roli obserwatorów i wolontariuszy do Centrum Wystawienniczo – Kongresowe. Spotkaliśmy się z jedną z polskich grup biorących udział w zawodach RAPTORS. Europejska Fundacja Kosmiczna prowadziła naukę projektowania części do statku kosmicznego. Odbyły się też warsztaty ESERO – przedmioty ścisłe w astronomii, gra planszowa MARS 2049, obserwacja słońca przez teleskop słoneczny.
Wzielismy udział w debacie ESA ( kosmos a wyzwanie społeczne, wykorzystanie przestrzeni kosmicznej), budowa i funkcjonowanie rakiet, obsługa drukarki 3D i tworzenie podstawowych projektów do niej.
Kontynuowaliśmy wolontariat – służba informacyjno, pomoc Jury, oraz pomoc dorywcza.
9 wrzesień 2016
Najlepszy program to ???? ERASMUS +
9 wrzesień 2016
Dzisiaj kolejny wyjazd do Jasionki na ERC i pomoc przy organizacji i prezentacjach naukowych w formie wolontariatu. Popołudniu zajęcia na symulatorze lotów. Czuliśmy się jakbyśmy lecieli prawdziwym samolotem :). Wieczorem odwiedził nas pasjonat i konstruktor samolotów Pan Krzysztof Cwynarem który omówił konstrukcje lotnicze i techniki pilotażu, podsumowaliśmy wcześniejsze spotkania.
8 wrzesień 2016 – Jasionka
Długo wyczekiwany wyjazd na European Rover Challenge w Centrum Wystawienniczym już za nami. W ramach wolontariatu stworzyliśmy własną wizję Marsa. Pomagaliśmy też przy organizacji i prezentacjach naukowych.
Po południu odbył się pokaz i prezentacja przygotowana przez młodzież z Polski opisująca powstanie Układu Słonecznego, omówienie poszczególnych planet, księżyców, komet i innych ciał niebieskich z nim związanych.
Odbyło się też spotkanie z Krzysztofem Cwynarem (konstruktorem samolotów), omówienie technik pilotażu, oraz odbyły się kolejne zajęcia na symulatorze lotów. Odbyły się też zajęcia językowe – uczyliśmy się podstawowych zwrotów w obu językach.
7 wrzesień 2016
Plakat promujący Bieszczadzką Akademie Astronomii i Lotnictwa.
7 wrzesień 2016 – Brzozów
Kolejny dzień za nami. Każdy mógł znaleźć w programie coś dla siebie. Zajęcia paraalpinistyczne pod okiem doświadczonego instruktora i opieką ratownika medycznego. Międzynarodowe rozgrywki sportowe Polska – Ukraina (nie było przegranych). Uskutecznialiśmy też jazdę konną.
Po krótkiej przerwie odbyło się szkolenie z zakresu budowy i użytkowania symulatora lotów połączone z zajęciami praktycznymi.
Potem odbyło się kolejne spotkanie z Krzysztofem Cwynarem (konstruktorem samolotów), omawialiśmy techniki pilotażu.
Odbył się też wykład pt. Złota dekada astronautyki – lata 60 XX w, Omówienie misji Apollo. Dyskusja o przyszłości misji na Marsa
A wieczorem…..znów spotkaliśmy się z astrofotografem Mariuszem Świętnickim.
6 wrzesień 2016
Dzisiaj moc wrażeń przed nami. Wyjazd studyjny z przewodnikiem Dużą Pętlą Bieszczadzką. Wieczorem spotkanie z Krzysztofem Cwynarem (konstruktorem samolotów) – omówienie konstrukcji lotniczych.
6 wrzesień 2016
🙂
6 wrzesień 2016 – Solina
Oj działo się Bieszczady na wciągnęły na dobre. Zwiedziliśmy szlak obserwacji ciemnego nieba nad Bieszczadami, zaporę na Solinie, oraz zaliczyliśmy wejście na Połoninę Wetlińską do najwyżej położonego schroniska w Bieszczadach „Chatki Puchatki”
5 wrzesień 20016
Spotkanie z Panem Mariuszem Świętnickim pasjonatem astrofotografii. Część praktyczna zrobiła na uczestnikach duże wrażenie 🙂 Niektórzy uczestnicy warsztatów mieli możliwość pierwszy raz wykonania fotografii nieba nocą. Potem wyczekiwana dyskoteka integracyjna.
5 wrzesień 20016
Pierwsze zajęcia warsztatowe. Spotkanie z Krzysztofem Cwynarem (konstruktorem samolotów), omówienie konstrukcji lotniczych.
Prezentacja kraju pochodzenia oraz kultury między grupą polską a ukraińską.
4 wrzesień 2016
Dzisiaj długo oczekiwany przyjazd uczestników warsztatów dobiegł końca. Już są 🙂
Po zakwaterowaniu i obfitej kolacji odbyło się spotkanie uczestników i liderów grup. Po oficjalnej części wszyscy starali się poznać w ramach gier i zabaw integracyjnych
2 sierpień 2016
Wizyta przygotowawcza odbyła się z udziałem Lidera i Partnera w dniu 02.08.2016r. w Ośrodku Edukacyjno-Wypoczynkowym w Przysietnicy k/Brzozowa. Podczas spotkania zostały omówione szczegółowo kwestie związane z:
– transportem,
– ubezpieczeniem uczestników,
zapoznano się z warunkami noclegowymi ośrodka, dokonano wstępnego podziału pokojów, ustalono szczegóły dotyczące wymiany (organizacja pracy podczas wymiany, zarządzanie projektem i jego ewaluacja), omówiono specjalne potrzeby uczestników, dotyczące specjalnej diety, sprzęt potrzebny do realizacji projektu. W trakcie wizyty został ponadto doszczegółowiony dzienny program warsztatów, który wcześniej wspólnie przygotowali uczestnicy projektu. Podzielono także tematy, za które odpowiedzialna była grupa polska i ukraińska.
1 sierpień 2016
Jutro odbędzie się wizyta przygotowawcza dotycząca realizacji projektu pt. „Bieszczadzka Akademia Astronomii i Lotnictwa” Współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.